آرت پرس - ArtPress News Agency

کد مطلب: ۲۲۳۲  |  تاريخ: ۱۳۹۲/۶/۳۰  |  ساعت: ۱۴ : ۳۳


مصرف قلیان اعتیاد پنهان

آرت پرس:ر خلاف باور غلط برخی از افراد جامعه عوارض قلیان و دود آن نه تنها کمتر از سیگار نیست بلکه در برخی از موارد بیشتر از آن هم است.

عتیاد و سوء مصرف مواد مشکل بزرگ بسیاری از جوامع بشری است.

این بیماری هزینه بسیار سنگینی را بر فرد، خانواده و دولت تحمل می کند.

سوء مصرف مواد باعث کاهش عملکرد شغلی و تحصیلی، تصادفات، مسمومیت، غیبت از کار، جنایت و دزدی می شود.

در سالهای گذشته مواد مخدر به دلیل فقدان امکانات پزشکی در افراد مسن و ناتوان مورد استفاده قرار می گرفت.

در حال حاضر اعتیاد بزرگترین تهدید در مقابل رشد و توسعه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و شکوفایی استعدادها و سرمایه های فکری و ظهور خلاقیت های انسانی در قشر نوجوان و جوان است.

سوء مصرف مواد اکثراً با سایر حالات روانپزشکی مثل اختلالات شخصیت( اختلال شخصیت ضد اجتماعی)، اضطراب و افسردگی دیده می شود.

پیشگیری از اعتیاد در مقایسه با درمان و اقدامات بازتوانی به مراتب آسانتر و کم هزینه تر است.

پژوهش در زمینه اعتیاد تلاشی است جهانی که بنا به توصیه سازمان های بین المللی به منظور شناخت علل و راهکارهای مختلف توسط پژوهشگران، سیاست گذاران و مردم هر جامعه بررسی، تهیه و تدوین و به مرحله اجرا در می آید.

قلیان پدیده ای است که در حال حاضر به یک معضل پنهان اجتماعی تبدیل شده است از آن جهت چهره منفوری به خود نگرفته است که اغلب آن را بی ضرر و غیر قابل اعتیاد می دانند یا کم ضررتر ار مصرف سیگار قلمداد می کنند.

آب موجود در قلیان نه تنها خاصیت تصفیه کنندگی و محافظتی در مقابل دود ناشی از سوختن تنباکو را ندارد بلکه به دلیل افزایش رطوبت باعث افزایش میزان جذب ریوی آن نیز می گردد.

مواد سمی قلیان نه تنها کمتر از سیگار نیست بلکه بعضی مواد خطرناک از جمله قیر یا دوده (سرطان زا)،مونواکسید کربن(آلاینده) و نیکوتین(ایجاد کننده وابستگی) موجود در دوده آن از سیگار بیشتر است.

بامصرف قلیان بیش از 600 ماده سمی و مهلک وارد ریه فرد مصرف کننده و اطرافیان خواهد شد.

در صنعت تنباکو ، مرغوبترین آن در اختیار کارخانه های سیگار سازی قرار می گیرد و تفاله های تنباکو جهت قلیان مورد استفاده قرار می گیرد.

مقدار تنباکوی مصرفی در یک وعده قلیان کشیدن معادن مصرف 20 تا 50 نخ سیگار است.

به همین دلیل با افزایش سطح نیکوتین خون،مصرف کننده به ظاهر تفننی برای رفع نیاز خود به روش سهل تری که همان سیگار است روی می آورد.

مصرف تنباکو با ایجاد حالت مقاومت دارویی همراه است. بدین معنی مه فرد برای تجربه حالت سرخوشی مجبور است به تدریج میزان مصرف این ماده را افزایش دهد.

افراد مصرف کننده این ماده پس از مصرف آن افزایش ضربان قلب و فشار خون را تجربه می کنند و پس از قطع مصرف این مادهنیز علائم قطع مصرف آن مانند اشتیاق به مصرف مجدد،بیقراری،اضطراب،اختلال در تمرکز حواس،بیخوابی،افزایش اشتها و افزایش در نا آرامی های خواب را تجربه می کنند.

مصارف طولانی مصرف نیکوتین منجر به بیماریهای گوناگونی از جمله بیماریهای قلبی و عروقی و بروز سرطان ریه می شود.

یکی از عواملی که موجی تشدید عوارض جلنبی مصرف تنباکو یا سیگار است،تعداد دفعای است که فرد در یک روز اقدام به مصرف این مواد می نماید.

بنابرین اعتیاد در قلیان کشی با روی آوردن به استعمال سیگار نمایان می شود.

در قلیان، نا مرغوب بودن تنباکو، درجه حرارت بالا، تولید گاز منو اکسید کربن ناشی از سوختن ناقص ذغال آتشدان( احساس گیجی بعد از مصرف تنباکو که افراد نشانه مرغوب بودن تنباکو می دانند در واقع از گاز منو اکسید کربن می باشد)، مکش ها ریوی عمیق و رطوبت حاصل از آب باعث بروز بیماری های ریوی، سرطان های مختلف از جمله سرطان لب ، ریه ، معده و مثانه می گردد.

تنباکوهای تحت عناوین میوه ای، عطری و اسانس دار نه تنها بی ضرر نیستند بلکه عوارض به مراتب بیشتری نسبت به تنباکوی ساده دارند زیرا مواد آروماتیک ( ترکیبات حلقه ای) موجود در آنها بر اثر حرارت زیاد خاصیت سرطان زائی و سمی فوق العاده ای پیدا می کنند.

بعلاوه مزه و طعم مناسب و سهولت مصرف این گونه تنباکوها نسبت به تنباکوهای معمولی باعث گرایش بیشتر نوجوانان و جوانان به مصرف و ایجاد وابستگی به آنها خواهد شد.

مصرف قلیان در اماکن سربسته (مانند سفره خانه های سنتی، قهوه خانه ها و . . .) عوارض آن را در دو چندان خواهد کرد و سلامت اطرافیان به ویژه کودکان را در معرض خطر جدی قرار خواهد داد.

استفاده از قلیان بصورت مشترک خطر انتقال بیماریهای عفونی را نیز در پی خواهد داشت.
 


لينک مطلب: http://artpress.ir/ NSite/FullStory/?Id=2232

چاپ خبر