صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
محله خبر
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

برای جنگ عراق،سوریه و یمن هزینه نمی کنیم

یکی از شکایات مردم در طول ناآرامی‌های اخیر در شهرهای مختلف کشور حضور ایران و پرداخت هزینه‌های جنگی در کشورهای عراق، سوریه و یمن بود‌. البته هیچ کسی مبارزه با تروریسم را منکر نمی‌شود و آن را لازمه حفظ امنیت و تمامیت ارضی کشور می‌داند.

وقتی مردم اخباری از مسوولان کشور در رسانه‌ها می‌خوانند مبنی بر اینکه قرار است جمهوری اسلامی ایران علاوه بر حضور نظامی تا پایان بازسازی اقتصادی و سیاسی در این کشور‌ها بماند، این سوال مهم را مطرح کردند که چگونه با وجود مشکلات معیشتی و اقتصادی که مردم با آن دست به گریبان هستند، بخشی از بودجه کشور صرف توسعه سیاسی و اقتصادی کشور‌های همسایه می‌شود و چرا میزان تخصیص این بودجه به صورت شفاف همچون کشور‌های غربی در اختیار مردم قرار نمی‌گیرد. این سوال البته از سوی هیچ مسوولی تاکنون پاسخ داده نشده است.

 

سخنگوی دولت هم که همواره در جلسات مختلف آمار‌های ریز و درشت از بودجه سال آینده می‌دهد و به عنوان رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با بودجه‌بندی عملیاتی به دنبال ایجاد شفافیت در عملکرد دولت بوده است در نشست خبری خود با اصحاب رسانه از افشای عدد واقعی هزینه‌کرد‌ها در این زمینه طفره رفت تا بازهم میزان این هزینه‌ها در میان اعداد دیگر گم شود. محمدباقر نوبخت در پاسخ به این سوال خبرنگار ما که هزینه جنگ‌های نظامی ایران در عراق، سوریه و یمن چقدر است؟ گفت‌: «هزینه جنگ را خود این کشور‌ها مثل دولت سوریه تقبل می‌کند و آنچه هم که ما می‌پردازیم در حد کمک‌های مستشاری است و همین اعتباری که در اختیار عزیزان مان به عنوان تقویت بنیه دفاعی و مباحث امنیتی قرار می‌گیرد، خودشان برنامه‌ریزی و هزینه می‌کنند. بودجه سپاه و نیرو‌های نظامی هم در بودجه سال آینده مشخص است.» وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا به صورت شفاف مشخص شده است که از میزان بودجه‌های تخصیصی به این نهاد‌ها چقدر به جنگ‌های نظامی در کشور‌های دیگر اختصاص یافته است، اظهار داشت‌: «مسوولان نیروی انتظامی و دیگر نهاد‌های نظامی به اقتضایی مطالبی که می‌توانند بگویند در این باره هم اظهارنظر خواهند گفت.» وی در پاسخ به این سوال که مردم از شما به عنوان رییس سازمان برنامه و بودجه کشور انتظار دارند تا جزییاتی درباره این ارقام بیان کنید، اظهار داشت‌: «لزومی ندارد که ما اکنون به ریز چگونگی هزینه‌کرد سپاه پاسداران یا بخش‌های مختلف ورود پیدا کنیم، بالاخره یکسری مباحث اطلاعاتی و امنیتی است. اگر فکر می‌کنید پول‌های دیگری هزینه شده نه سقف آن همین است که در بودجه مشخص شده است.»

 

 

 

دانشجو/جهان صنعت

 

شناسنامه


کدخبر: ۱۷۸۷۳۷
تاریخ: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳     ساعت: ۱۰ : ۱۴
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار اقتصادی       زیرسرویس: اخبار اقتصادی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۸ دي
  • ١ جمادي الاولي ١٤٣٩
  • Jan 18 2018