صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
محله خبر
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

دبیرکل جمعیت جوانان انقلاب اسلامی: مجمع مشورتی احزاب برای بازنگری در قانون احزاب تشکیل شود

دبیرکل جمعیت جوانان انقلاب اسلامی پیشنهاد کرد: مجمع مشورتی متشکل از نمایندگان احزاب و تشکل های سیاسی با محوریت خانه احزاب تشکیل شود تا در تعامل با دولت برخی مفاد قانون جدید احزاب را مورد بازبینی قرار دهند.

محمدجواد محمدی نوری گفت: باوجود تلاش های مثبت دولت و کارشناسان و وزارت کشور به ویژه برای رفع دغدغه های احزاب در قانون جدید احزاب نحوه عضوگیری و فعالیت احزاب محدود شده است.
وی تشکیل یک مجمع مشورتی یا کارگروه تخصصی از نمایندگان احزاب با محوریت خانه احزاب برای بررسی قانون جدید را ضروری دانست و افزود: با همه تلاش هایی که در این زمینه شده است، اما باز هم شاهد یک قانون جامع و کامل نیستیم.
این فعال سیاسی بیان کرد: در یکی از بندها آمده است عضویت شهروندان نباید محکومیت کیفری موثر داشته باشد. اگر فردی 20 سال زحمت کشیده باشد و در چهارچوب نظام فعالیت کرده باشد و مثلا برای یک درگیری و دعوای مختصر و ساده در خیابان توسط قاضی به 6 ماه حبس کیفری محکوم شود باید از فعالیت حزبی و حقوق اجتماعی و سیاسی محروم شود، قانونگذار در این بند قانون دست احزاب را برای عضوگیری بسته است.
محمدی نوری با یادآوری این که نحوه جذب هوادران احزاب متفاوت است، فزود: خط قرمزعضویت و فعالیت در احزاب را توهین به مسئولان نظام یا تبلیغ بر ضد نظام و اقدام علیه امنیت ملی باید در نظر گرفت و باید احزاب از عضویت و فعالیت کسانی که با اصل نظام مخالفند جلوگیری کنند.
وی همچنین گفت: در این قانون ، احزاب را به تبعیت از یک اساسنامه ثابت (تیپ) کرده اند، در صورتی که برای احزاب فعالیت در چهرچوب نظام و قانون اساسی یک اصل است، اما نوع فعالیت، اندیشه و منش ها و روش های سیاسی آنها اعم از اصلاح طلب، اصولگرا، مستقلین و معتدلین می تواند متفاوت باشد.
دبیرکل جمعیت جوانان انقلاب اسلامی با بیان این که احزاب پایه گذار مردم سالاری هستند، گفت: این دولت ها هستند که باید به سمت احزاب حرکت کنند و نباید احزاب را به عنوان بخش و اداره بدنه وابسته خود تلقی کنند و برای همه آنها یک چهارچوب ثابت در اساسنامه واحد در نظر بگیرد.
محمدی نوری توضیح داد: فعالیت سیاسی و اجتماعی یک گفت و گوی آزاد فکری در جامعه است که در قالب یک حزب شکل می گیرد و انتقال افکار و عقاید سیاسی متفاوت است که باعث شکل گیری احزاب قوی شده و منجر به این می شود که احزاب دارای نماینده فعال و قدرتمند در پارلمان و سیاستمداران و مدیران لایق در دولت ها بشوند.
وی پیشنهاد کرد خانه احزاب در تعامل با کمیسیون سیاسی دولت و با مشورت وزارت کشور قانون جدید احزاب را تعلیق و قانون قبلی را به مدت پنج سال دیگر تمدید کنند و در این فرصت کارگروهی تخصصی نیز از خانه احزاب و دولت تشکیل شود و مفادی که احزاب به آن انتقاد دارند را مورد بازبینی و اصلاح قرار دهد.
به گزارش ایرنا، قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی که به صورت طرح چهارم اسفندماه 94 در مجلس تصویب شد به دلیل ایرادات شورای نگهبان و اصرار مجلسی ها بر مصوبه قبلی خود در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار گرفت که مجمع نیز هشتم آبان ماه 95 آن را تصویب کرد.
رییس جمهوری این قانون را برای اجرا 26 آبان ماه 95 ابلاغ کرد.

 

انتهای پیام/

شناسنامه


کدخبر: ۱۶۸۵۵۹
تاریخ: ۱۳۹۶/۹/۱     ساعت: ۹ : ۵۳
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار سیاسی       زیرسرویس: اخبار سیاسی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۱ آذر
  • ٢٣ ربيع الاول ١٤٣٩
  • Dec 12 2017