صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
«ذهن و زبان حافظ» تالیف بهاء الدین خرمشاهی

تحلیل و بررسی «ذهن و زبان حافظ» تالیف بهاء الدین خرمشاهی را سه شنبه ۴ دی از برنامه کیمیای بشنوید

برنامه کیمیای کلمات کاری از گروه کتاب رادیو فرهنگ است که سه شنبه ساعت ۲۲ به بررسی متون کهن ادب فارسی و پژوهش ها و کتاب هایی که در زمینه این آثار نگاشته شده اند، اختصاص دارد.

به گزارش جهانی خبر از روابط عمومی  رادیو فرهنگ شمس الدین محمد حافظ ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان الغیب از مشهورترین شعرای تاریخ ایران زمین و یکی از سخنوران نامی جهان است.
وی حدود سال ۷۲۶ هجری قمری در شیراز متولد شد. علوم و فنون را در محفل درس استادان زمان فراگرفت و در علوم ادبی عصر پایه‌ای رفیع یافت، او همچنین در علوم فقهی و الهی تأمل بسیار کرد و قرآن را با چهارده روایت مختلف از بر داشت.بیش‌تر شعرهای حافظ غزل هستند که به غزلیات حافظ شهرت دارند.
کتاب حاضر که به قلم «بهاءالدین خرمشاهی» قرآن پژوه و حافظ پژوه معاصر تالیف شده اثری است که به موضوع هنر و اندیشه ی حافظ شیرازی می پردازد.
خرمشاهی ساختار غزلیات حافظ را متأثر از ساختمان سوره ها و آیات قرآن می داند که به ظاهر ناپیوسته اند و انسجام ندارند، اما در پس این ناپیوستگی ظاهری، سبک و اسلوبی هنرمندانه نهفته است که در آن زیبایی و زندگی، صرافت طبع و فیضان روح موج می زند و به آن همواره تنوع و تازگی می بخشد.
این کتاب مشتمل بر ۷ فصل است که عناوین آن عبارت آن عبارت اند از:
«فصل اول: اسلوب هنری حافظ و قرآن» ، «فصل دوم: میل حافظ به گناه» ، «فصل سوم: حافظ و انکار معاد؟» ، «فصل چهارم: اعجاز در ایهام» ، «فصل پنجم: اختلاف قراآت». دو فصل آخر نیز به انتقاد دو کتاب اختصاص یافته است
دکتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) کارشناس مجری برنامه درباره کتاب «ذهن و زبان حافظ» تالیف بهاء الدین خرمشاهی در این برنامه صحبت می کند
این برنامه به تهیه کنندگی طاهره جولانی و با اجرای نرگس اصفهانی تقدیم علاقه مندان می شود.

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۰۸۵۹
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۰/۱۱     ساعت: ۱۰ : ۵۰
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱ خرداد
  • ١٧ رمضان ١٤٤٠
  • May 22 2019