صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

هشدار دامپزشکی قزوین درباره بیماری تب سه روزه

دامپزشکی قزوین با توجه به در پیش بودن فصل گرما و افزایش فعالیت حشرات، درباره احتمال بروز بیماری تب سه روزه در دام‌های سنگین هشدار داد.

به گزارش  جهانی خبر_مرکز قزوین ، معاون اداره دامپزشکی قزوین درباره احتمال بروز بیماری تب سه روزه در دام‌های سنگینهشدار دامپزشکی قزوین درباره بیماری تب سه روزه هشدار داد و گفت: تب سه روزه یک بیماری ویروسی و عفونی دامی غیر قابل انتقال به انسان است که تنها در گاو و گاومیش بروز می‌کند و می‌تواند موجب ایجاد خسارت‌های اقتصادی فراوان به دامداران شود.
رضا پارسا مهر افزود: این بیماری اغلب با علائم ناگهانی تب (۴۲ درجه سانتیگراد)، لنگش، بی اشتهائی، آبریزش درد مفاصل، سفتی عضلات و تب به صورت دو یا چند مرحله‌ای مشاهده می‌شود.
وی اضافه کرد: در فاز اول بیماری، درجه حرارت پائین‌تر از فاز‌های بعدی است و قطع فعالیت شکمبه منجر به انباشتگی آن می‌شود و کاهش یا قطع کامل تولید شیر در گاو‌های شیری و فلج موقت یا دائمی در اندام‌های حرکتی، ازدیاد ترشحات بزاقی، کاهش هضم و نفخ از علایم دیگر بیماری است.
به گفته معاون اداره دامپزشکی قزوین ؛ کاهش پاسخ‌های حیاتی و کما ظرف ۱ تا ۴ روز بعد از فلجی منجر به مرگ دام می شود. 
پارسا مهر خاطر نشان کرد: میزان ابتلاء ممکن است تا ۸۵ درصد باشد که به سن و شرایط دام نظیر وضعیت ایمنی بدن بستگی دارد و معمولاً تلفات بیماری کم است و نرخ مرگ و میر بین ۵-۳ درصد ثبت شده است.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه تنها راه انتقال بیماری پشه‌ها هستند، مبارزه با ناقلین بیماری از طریق انجام سمپاشی جایگاه دام و حتی المقدور استفاده از توری در دامداری‌ها بسیار مفید خواهد بود.
معاون اداره دامپزشکی قزوین از دامداران خواست در صورت بروز هر گونه بیماری با چهره‌ای متفاوت که به صورت همه گیر در گله یا روستا تظاهر می‌کند، مراتب را از طریق شماره ۱۵۱۲ یا شماره پیام کوتاه ۵۰۰۰۱۵۱۲ اطلاع رسانی کنند.
شناسنامه


کدخبر: ۲۱۵۴۷۰
تاریخ: ۱۳۹۸/۱/۲۸     ساعت: ۱۱ : ۳۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱ خرداد
  • ١٧ رمضان ١٤٤٠
  • May 22 2019