صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
شمخانی در دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی افغانستان:

گفت‌وگو‌های ایران با گروه طالبان با اطلاع افغانستان بوده و همچنان ادامه خواهد یافت

دبیرشورای عالی امنیت ملی با اشاره به گفت‌وگو‌های جاری میان ایران با گروه طالبان به منظور کمک به رفع مشکلات امنیتی موجود در افغانستان خاطر نشان ساخت: مجموعه ارتباطات و گفت‌وگو‌های انجام شده با گروه طالبان با اطلاع دولت افغانستان بوده و این روندهمچنان ادامه خواهد یافت.

دریابان علی شمخانی  که در صدر هیئتی از مقامات عالی سیاسی، نظامی و امنیتی به کابل سفر کرده است با «حمدالله محب» همتای افغانستانی خود دیدار و پیرامون مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی گفت‌وگو کرد.

دریابان شمخانی در این دیدار لزوم فعال‌تر شدن سازو کار‌های مشورتی میان نهاد‌های امنیت ملی دو کشور برای تحقق اهداف و توافقات فی مابین را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به گفت‌وگو‌های جاری میان جمهوری اسلامی ایران با گروه طالبان به منظور کمک به رفع مشکلات امنیتی موجود در افغانستان خاطر نشان ساخت: مجموعه ارتباطات و گفت‌وگو‌های انجام شده با گروه طالبان با اطلاع دولت افغانستان بوده و این روندهمچنان ادامه خواهد یافت.

شمخانی با اشاره به توافقات سازنده‌ی نشست امنیتی منطقه‌ای که با حضور دبیران و مشاوران امنیت ملی ایران، افغانستان، روسیه، چین و هند در تهران برگزار شد گفت: ایجاد ساز وکار‌های مبتنی بر گفت‌وگوی مستمر و مشارکت فعال کشور‌های منطقه درفرایند‌های امنیتی می‌تواند تضمین کننده ثبات و توسعه پایدار برای ملت‌های منطقه باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اعلام حمایت از برگزاری دومین نشست امنیتی منطقه‌ای در کابل ابراز امیدواری کرد در نشست آتی با حضور موثرکشور‌های دیگر شاهد همگرایی و هم افزایی بیشتر در مسیر مقابله با تروریسم و افراطی گری باشیم.

وی با جدی ارزیابی کردن خطر گسترش دامنه نفوذ داعش در افغانستان بر ضرورت اتخاذ اقدامات عملی برای مقابله با این نقشه شوم که توسط آمریکا و ارتجاع منطقه حمایت می‌شود؛ تاکید کرد.

دریابان شمخانی، حفظ، تقویت و گسترش پاسگاه‌های مرزی را برای حفظ امنیت مرز‌ها بسیار ضروری دانست و خواستار همکاری بیش از بیش دو کشور در این زمینه شد.

دبیرشورای عالی امنیت ملی، آمادگی کشورمان برای همکاری علمی و انتقال فن آوری و تشریک مساعی در دیگر موضوعات مورد علاقه دو کشور بمنظور پیشرفت کشور دوست و برادر افغانستان را اعلام کرد.

دریابان شمخانی باز گشایی بازارچه‌های مرزی، تسریع در حل وفصل اختلافات مرزی و برگزاری نشست مشترک مرزی میان کشور‌های ایران، افغانستان، پاکستان، ترکیه و ترکمنستان را از عوامل موثر برای افزایش ضریب امنیتی مرز‌ها ذکر کرد.

«حمدالله محب» مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان نیز در جریان این دیدار با ابراز خرسندی از سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به این کشور، گفت‌وگو‌های نزدیک مقامات امنیت ملی ایران و افغانستان را در رفع برخی موانع در مسیر اجرای توافقات گذشته، بسیار تعیین کننده عنوان کرد.

وی با اشاره به عزم راسخ دولت و مردم افغانستان برای مقابله با اشکال مختلف تروریسم و ایجاد ثبات و امنیت پایدار در سراسر این کشور خاطر نشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران همواره یکی از اصلی‌ترین پایه‌های برقراری امنیت در منطقه بوده است و بدون شک همکاری‌های مشترک دو کشور در رفع مشکلات امنیتی امروز افغانستان بسیار کارگشا خواهد بود.

مشاور امنیت ملی افعانستان با ارایه گزارشی از شرایط سیاسی، نظامی و امنیتی این کشور افزود: برگزاری موفقیت امیز انتخابات در افغانستان نشان دهنده علاقه مندی مردم این کشور برای مشارکت در تعیین سرنوشت خود علی رغم همه تهدیدات و مشکلات امنیتی موجود است. حمدالله محب گفت: امیدواریم که سفر جناب‌عالی و هیئت همراه، روند نهایی سازی اسناد سیاسی، دفاعی، امنیتی واقتصادی میان دو کشور را تسریع نموده و برای امضاء روسای جمهور دو کشور آماده شود.
 

 

منبع: میزان

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۹۷۸۵
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۰/۵     ساعت: ۱۲ : ۳۸
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سیاسی       زیرسرویس: سیاسی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱ خرداد
  • ١٧ رمضان ١٤٤٠
  • May 22 2019