صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
شاهرخ ظهیری:

رسیدگی به کارگران و راضی نگه‌داشتن آنان، رمز موفقیت کارآفرینان موفق است

شاهرخ ظهیری در برنامه «فرصت» گفت: اگر شما با کسانی کار می‌کنید به فکر آن ها نباشید و از شما راضی نباشند هیچ وقت ثروتمند نمی‌شوید. من در کارم همیشه کارگران را راضی نگه می‌داشتم و آن ها هم همیشه با جان و دل برای ما کار می‌کردند.

به گزارش جهانی خبر- خدیجه حضرتی- شاید جالب باشد که بدانید مشهورترین کارآفرینان برتر از ابتدا «مشهورترین» نبوده‌اند بلکه انسان‌هایی عادی بودند و در میان مردم عادی دیگر زندگی می‌کردند. اما چرا امروز، ما آن‌ها را «موفق‌ترین» می‌نامیم و محصولات آنان با فروش‌های بسیار زیادی همراه است؟ فرهنگسرای گلستان با همکاری موسسه شمیم امید ایرانیان در قالب ویژه برنامه‌ای با نام «فرصت»، ضمن معرفی برندهای مطرح ایرانی، با تحلیل و بررسی رفتارهای حرفه‌ای آنان، به شناخت و الگوسازی از کارآفرینان برتر می‌پردازد.

دومین جلسه از این ویژه برنامه، با موضوع معرفی برندهای معروف ایرانی و کارآفرینان برتر کشور، با دعوت از خالق برند  کارخانجات صنعتی مهرام، مهندس شاهرخ ظهیری  به همت فرهنگسرای گلستان و در خانه فرهنگ فدک برگزار شد.

معرفی مدیرعامل شرکت مهرام؛ از ناتمام ماندن تحصیل به دلیل فوت پدر تا معلمی در دبستان

در ابتدای این برنامه، شاهرخ ظهیری، مدیرعامل شرکت مهرام به معرفی خود پرداخت و گفت: من در خانواده‌ ای متوسط در ملایر زندگی می‌ کردم، پدرم اهل ملایر و مادرم اهل تهران بودند، شغل پدرم کشاورزی بود و در اصلاحات ارضی محمدرضاشاه معدوم بیشتر دارایی پدرم از دست رفت. از سن 4 سالگی به مدت 12 سال در شهر قم ساکن شدیم و دوره دبستان و دبیرستان را در همان شهر سپری کردم. پدرم خیلی زود فوت کردند و من به عنوان پسر ارشد خانواده، مسئول اداره خانواده شدم فلذا تحصیلاتم تا دیپلم ناتمام ماند و ناچار به استخدام آموزش و پرورش درآمدم و معلم شدم. البته بعدها همزمان با معلمی وارد دانشگاه شدم و لیسانس حقوق قضایی گرفتم. این کار از نظر درآمدی و ذهنی، روح من را راضی نمی‌ کرد و به همین دلیل به عنوان مدیر فروش از کف بازار به بالای شهر آمدم. این‌جا نقطه ورود من به کار تجارت است. در حقیقت، صبح‌ها کار می‌کردم و عصرها در دبیرستان درس می‌‌دادم.

چه شد که کارخانه مهرام تاسیس شد؟

وی به ماجرای تاسیس شرکت مهرام اشاره کرد و گفت: در آن زمان‌‌ها مهدی بوشهری شوهر اشرف، خواهر شاه، به همراه اسدالله علم، وزیر دربار و چند نفر دیگر گروهی تحت عنوان ماه داشتند که صاحب شرکت‌‌های متعدد در رشته‌‌های گوناگون بود؛ مانند ماه‌یار، مه‌کشت، ماه سال و غیره. سپس روسای گروه کارخانجات «ماه نام» به من پیشنهاد کردند که به دلیل عدم وجود کارخانه مواد غذایی این فرصت به شما داده می‌شود که در زمینه تولید موادغذایی کارخانه‌ای را دایر کنید. در ادامه به خاطر تفکیک این کارخانجات و تجربه‌ای که بدست آوردم، تصمیم گرفتم به طور مستقل به همراه یکی از دوستانم شروع به کار کنم و نخستین کارخانه مهرام را ایجاد کردم .چون این کارخانه در گروه کارخانجات ماه قرار بود شروع به فعالیت کند پس باید نامی را انتخاب می‌کردم که با گروه هم‌خوانی داشته باشد بنابراین نام مهرام را انتخاب کردم.

روش‌های جالب شرکت مهرام برای فروش کالا؛ از کارمندان مخفی خرید سس تا هدیه تولد دادن به مغازه‌ها

شاهرخ ظهیری در پاسخ به سوال مجری کارشناس برنامه، امیرحسین مظاهری، مبنی بر ورشکستگی بسیاری از کارآفرینان به دلیل عدم توانایی در فروش محصول خود گفت: ما برای فروش محصولات خود، روش‌های جالبی را امتحان کردیم. در ابتدا ویزیتورها محصول را به مغازه می‌بردند اما مورد استقبال قرار نمی‌گرفت و به فروش نمی‌رسید. با خود فکر می‌کردیم که باید چه کاری انجام دهیم و در نهایت تصمیم گرفتیم که 20 الی 30 نفر از خانم‌ها و آقایان را در رده‌های مختلف سنی انتخاب کنیم و به آن‌ها پول بدهیم که در مکان‌های مختلف به مغازه‌ها مراجعه کنند و سس بخرند. مغازه‌دارانی که می‌دیدند مشتریان زیادی برای خرید سس مراجعه می‌کنند، استقبال می کردند و به ما سفارش کالا می‌دادند. با این حال، در ادامه دیدیم که این روش نیز کافی نیست. بنابراین به فکر راه‌حلی جدید افتادیم و آن هم این بود که به بازاریاب‌های شرکت بگویم که در هنگام پر کردن لیست مشخصات مغازه‌داران، تاریخ دقیق تولد آن‌ها را بپرسند و در روز تولد هر مغازه‌دار، ویزیتور شرکت در آغاز روز همراه با یک شاخه گل و یک کارت تبریک به مغازه فرستاده می‌شد تا تولد آن فرد را از طرف شرکت تبریک بگوید. آن‌ها وقتی با این هدیه کوچک مواجه می‌شدند، بسیار خوشحال می‌شدند و همین عمل، حس صم
یمیت بیشتری را بین شرکت و مغازه‌داران ایجاد کرد و باعث افزایش فروش محصولات ما شد. علاوه بر آن، تصمیم گرفتم تا محصول را به فروشگاه‌های بزرگ نیز معرفی کنم که این باعث شد فروش ما افزایش بیشتری پیدا کند.

یک نمونه از تجربه موفق کاری شاهرخ ظهیری/ فرق کارآفرین تحصیل کرده با افراد عادی در ارائه راه‌حل است

شاهرخ ظهیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به یکی از تجربه‌های کاری‌اش اشاره کرد و گفت: دبیرستان بودم که پدرم فوت کرد و بعد از آن من کفیل خانواده شدم و به استخدام آموزش و پرورش درآمدم و به عنوان معلم دبستان در دبستان قاضی سعید قم به تدریس مشغول شدم. همزمان که در دبیرستان قلهک تدریس می کردم در یک فروشگاه منسوجات هم مشغول به کار شدم. اولین روزی که به فروشگاه برای کار رفتم یک چهار پایه به من دادند و من در گوشه‌ای از فروشگاه روی آن نشستم و رفت و آمد مشتریان را نگاه می‌کردم. مدتی گذشت و احساس کردم به خاطر آن رابطه‌ی دوستانه، این شغل را برای من در نظر گرفته‌اند چرا که امور فروشگاه به صورت کاملا سنتی اداره می‌شد و به وجود یک جوان تحصیل کرده در فروشگاه نیازی نبود. در فروشگاه تعدادی فروشنده بودند که پارچه‌ها را متر می‌کردند و به مشتری می‌دادند. یک حسابدار هم حضور داشت که فاکتور فروش می‌نوشت و در مقابل یک صندوقدار نیز در فروشگاه بود که متصدی دریافت پول پارچه از خریدار بود. در ظاهر مشکلی وجود نداشت اما هر شب، میان فروشنده، صندوقدار و حسابدار مشاجره‌ای بر سر حساب و کتاب ایجاد می‌شد. این وضعیت من را به فکر فرو برد که راه حلی برای حل این مشکل پیدا کنم.

وی اضافه کرد: به نظرم، یکی از فرق‌های آدم تحصیل کرده با افراد عادی به فکر کردن‌ها و راه حل پیدا کردن‌ها برای مشکلات است. به همین دلیل، بعد از چند روز که خوب دقت کردم متوجه شدم که اشکال اصلی بر سر شیوه فاکتور نوشتن ها است. از آن‌جا که قیمت‌ها مقطوع بود و تفاوتی در قیمت فروش پارچه‌ها به مشتریان مختلف وجود نداشت، دو تا فاکتور نوشته می‌شد یکی را  به مشتری می‌دادند و یکی هم خود صندوقدار برمی‌داشت. من هم که دیدم فرصت خوبی است تا خلاقیت خود را هم به مدیر فروشگاه و هم به افرادی که در فروشگاه کار می‌کردند نشان دهم، یک روز نزد حسابدار فروشگاه رفتم و گفتم اگر امکان دارد یک کاربن دیگر زیر فاکتورها بگذارد تا سه عدد شوند و یکی از آنها را به من بدهد. حسابدار فروشگاه، علت این کار را از من پرسید و من هم به او توضیح دادم که برای چه می‌خواهم آن هم قبول کرد. وقتی فاکتورها را مقایسه می‌کردم دیدم نظم و ترتیب ندارد چون هر پارچه کد و قیمت مخصوص به خودش را داشت اما روی فاکتورها کدها به درستی و تفکیک از یکدیگر نوشته نمی‌شد در نتیجه موقع جمع بندی، فروش‌های روزانه قیمت یک پارچه مقابل پارچه دیگری قرار می‌گرفت و این باعث می شد هر شب بین آن‌ها مشاجره ایجاد شود تا راز این معما را پیدا کنند . لذا اولین کاری که کردم نظم و ترتیب بخشیدن به لیست فروش‌ها مطابق با کدهایی بود که پارچه‌های مختلف داشتند. کاری که من کردم ظاهر چندان پیچیده‌ای نداشت و من صرفا با استفاده از خلاقیت ذهنی خود و اینکه همیشه در افق آینده خود را یک کارآفرین موفق می‌دیدم می‌توانستم برای آن معضل راه حل فوری پیدا کنم.

راه ثروت‌افزایی چیست؟ مدیر شرکت مهرام: رسیدگی و راضی نگه‌داشتن کارگران!

شاهرخ ظهیری به راهکارهای ثروت‌آفرینی اشاره کرد و گفت: اگر شما با کسانی کار می‌کنید به فکر آن ها نباشید و از شما راضی نباشند هیچ وقت ثروتمند نمی‌شوید. من در کارم همیشه کارگران را راضی نگه می‌داشتم و آن ها هم همیشه با جان و دل برای ما کار می‌کردند.

امیرحسین مظاهری در تایید صحبت‌های مهمان برنامه گفت: اگر می‌خواهید ثروتمند شوید به تنهایی نمی‌توانید باید عوامل را راضی نگه دارید تا بتوانید یک سیستم قوی درست کنید. فرمول ثروت پایدار این است که پول از حل مسئله مشتری بدست می‌آید. اگر شما بتوانید مسئه افرادی را که مخاطب‌تان هستند، حل کنید، تبدیل به یک کارآفرین موفق خواهید شد. دوستانی که کارآفرین هستند دقت داشته باشند که اگر قرار است پولی تولید کنند باید مسئله‌ای را حل کنند. علاوه بر این، یکی از اصول ثروت آفرینی این است که هر چقدر به دنبال پول بیشتری هستید باید مسئله‌های پیچیده‌تری را حل کنید.

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۸۶۱۲
تاریخ: ۱۳۹۷/۹/۱۷     ساعت: ۱۰ : ۸
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱ خرداد
  • ١٧ رمضان ١٤٤٠
  • May 22 2019