صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
محله خبر
اخبار فرهنگی و هنری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
معاون میراث فرهنگی کشور در آیین بهره برداری از کاروانسرای شاه عباسی کرج خبر داد:

آماده سازی پرونده ثبت جهانی کاروانسرا های جاده ابریشم

معاون میراث فرهنگی کشور در آیین بهره برداری از کاروانسرای شاه عباسی کرج در استان البرز از تهیه پرونده ثبت جهانی کاروانسراهای جاده ابریشم خبر داد.

به گزارش آرت پرس؛ دکتر آتوسا مومنی گفت: میراث فرهنگی سند هویتی ملتها و روایتی واقعی از گذشته آنهاست. امروز حکومتها و ملتها هیچ فرصت و تدبیری را برای معرفی سابقه تاریخی وشناسنامه ملی خود از دست نمی دهند.
او در ادامه تصریح کرد: همه ملتها در مسیر اعتلا، صیانت و حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی سرزمین خود، از همه ظرفیتها و همکاریهای بین بخشی برای هم افزایی در رسیدن به مدیریت موفق شهری بهره گرفته و در رسیدن به توسعه پایدار خود را ایمن می سازند.
معاون میراث فرهنگی اظهار داشت: آنچه امروز در کارنامه ارزشی نظام جمهوری اسلامی ایران می درخشد پرداختن به مقوله میراث فرهنگی است که در مجامع ملی و جهانی ایران را به جایگاهی برجسته رسانده است.
مومنی در ادامه با اشاره به اینکه باید از تمامی تلاش و ظرفیت خود برای حفاظت از این ارزشهای تاریخی و بی بدیل استفاده کرد افزود: با شناخت و معرفی پیشنه و تاریخ و تمدن خود در جهان می توانیم رتبه کشور را ارتقا ببخشیم.
معاون میراث فرهنگی یادآور شد کاروانسرا شاه عباسی از ارزشمندترین آثار دوره صفویه در شاهراه جاده ابریشم شناخت می شود که عملیات حفاظت و مرمت و احیای این بنای تاریخی با سرمایه گذاری بخش خصوصی به انجام رسیده است.
وی گفت: عملیات حفاظت و مرمت این اثر از سال 1387 آغاز شد، بی تردید ساماندهی این کاروانسر به طور مستقیم در ساماندهی پهنه شهری موثر خواهد بود. چرا که این اثر به عنوان یک نشان تاریخی صاحب هویت است.
معاون میراث فرهنگی کشور ضمن تشریح معماری این کاروانسرا گفت: کاروانسرای شاه عباسی کرج یکی از انواع کاروانسراهای چهار ایوانی است که در اعصار گذشته در شاهراه ارتباطی شرق به غرب ایران قرار گرفته و به عنوان یکی از مهمترین بناهای صفویه محسوب می شود.
مومنی در ادامه اظهار داشت: این بنا در آخرین دوره کار بری به عنوان انبار و اداره دولتی مورداستفاده بوده است وبه عنوان یکی از نمادهای تاریخی استان البرز مورد مرمت و احیا قرار گرفته است.
معاون میراث فرهنگی کشور گفت: ورود به عرصه بهره گیری از توان اقتصادی بخش خصوصی رسیدن به توسعه پایدار را به ارمغان خواهد آورد.

وی افزود: باید عزم ملی را در راستای حفاظت از هویت تاریخی تقویت کرده، روزی در کشور ما هر خانواده صاحب یک خانه تاریخی بوده است و امروز که آثار اندکی از آنها در مسیر توسعه شهری باقی مانده هر بنا می تواند تحت حمایت و حفاظت بخش کثیری از بازماندگان خانواده های صاحب آثار قرار گیرد.
او با اشاره به اینکه کاروانسرای شاه عباسی کرج با تغییر کاربری به مجتمع فرهنگی _ پذیرایی تبدیل شده است، یادآور شد: هر بنا می تواند دچار هر نوع تغییر کاربری شود اما باید کاربریهای در نظر گرفته شده در شان بناها باشد.
معاون میراث فرهنگی کشور گفت: آنجه امروز ما را دور هم جمع کرده است نمونه موفق در مشارکت بخشی خصوصی و دولتی است که می تواند پل ارتباطی میان گذشته و امروز را به هم پیوند بزند، آنچه به امانت از گذشتگان به ما رسیده است باید با اصالت به آیندگان هدیه شد.
مومنی افزود: استفاده از دانش فنی در کنار دانش روز در مسیر حفاظت ومرمت راهی بسیار طولانی است که ما نیز همچون کشور های موفق در این عرصه حرکت کرده ایم.
معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت : مهمترین دستاوردهای سازمان ورود به عرصه مشارکت با بخش خصوصی در راستای حفاظت از آثار تاریخی است که این حرکت گامی هوشمندانه است.
وی در پایان یادآور شد: ما به خود می بالیم که به عنوان یک ایرانی مسلمان هرگز چشم برگذشته و هویت ملی خود نخواهیم بست وبا تمام توان ارزشها و فرهنگ و تاریخ خود را به نسل آتی منتقل خواهیم کرد.
گفتنی است کاروانسرای شاه عباسی به عنوان یکی از آثار شاخص دوره صفویه با پایان عملیات مرمت و احیا با تغییر کاربری از این پس به عنوان مجموعه فرهنگی و پذیرایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 

شناسنامه


کدخبر: ۲۹۵
تاریخ: ۱۳۹۲/۳/۶     ساعت: ۱۴ : ۵۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: میراث فرهنگی و گردشگری       زیرسرویس: صنایع دستی
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ فروردين
  • ١١ شعبان ١٤٤١
  • Apr 05 2020