صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
محله خبر
اخبار فرهنگی و هنری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

فسیل ۷۰ میلیون ساله یک دایناسور از آمریکا با مغولستان بازگردانده شد

آرت پرس:فسیل هفتاد میلیون ساله یک دایناسور در موزه ای در مغولستان ظرف پنج روز به اندازه یک سال بازدید کننده داشت.

به گزارش آرت پرس ، ستاره این موزه فسیل یک دایناسور «تیرانوساروس باتار» است که اخیرا بر سر حق نگهداری آن میان آمریکا و بلغارستان مناقشه ای رخ داده بود. 
قاچاقچیان این دایناسور را از صحرای گوبی مغولستان به آمریکا برده بودند و قرار بود در یک حراجی به قیمت یک میلیون دلار به فروش برسد. اما دولت مغولستان وارد عمل شد تا آن را به عنوان یک گنجینه ملی به کشور بازگرداند. سرانجام پس از یک دعوای حقوقی یکساله و پر سر و صدا ، فسیل این دایناسور در میان استقبال گرم مغول ها به مغولستان بازگشت.
بر اساس قوانین مغولستان ، هر فسیلی که در خاک این کشور پیدا شود جزو اموال این کشور محسوب می شود اما برای جلوگیری از قاچاق فسیل ها به خارج ساز و کارهای چندان موثری وجود ندارد. دولت مغولستان اینک قوانینی را برای محافظت از مناطقی که جزو میراث این کشور قلمداد می شوند به تصویب رسانده است.
در حال حاضر فقط یک موزه در مغولستان فسیل های دایناسورها را در معرض دید عموم قرار داده است. اما وزارت فرهنگ این کشور اعلام کرده است موزه تاریخ طبیعی قدیمی شده و ممکن است فرو بریزد. اقلام موجود در موزه تاریخ طبیعی مغولستان اینک جمع آوری شده اند و قرار است تا ماه سپتامبر در کنار فسیل «تیرانوساروس باتار» در یک موزه جدید د ر اولان باتور پایتخت مغولستان در معرض دید عموم قرار بگیرند. انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران
شناسنامه


کدخبر: ۱۳۹۹
تاریخ: ۱۳۹۲/۴/۲۳     ساعت: ۱۵ : ۴
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: میراث فرهنگی و گردشگری       زیرسرویس: صنایع دستی
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ فروردين
  • ١١ شعبان ١٤٤١
  • Apr 05 2020