صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
محله خبر
اخبار فرهنگی و هنری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

خواب درمانی خاطرات بد را تغییر می دهد

آرت پرس:تحقیقات اخیر محققان دانشگاه نورث وسترن شیکاگو نشان می دهد خواب درمانی خاطرات بد را تغییر می دهد و در این زمینه کاهش ترس به هنگام خواب می تواند اضطراب را هنگام بیداری کاهش دهد.

به گزار ش آرت پرس، محققان برای این تحقیق و تولید خاطرات ترسناک، به ۱۵ شرکت کننده در این آزمایش شوک خفیف الکتریکی وارد کردند و آن ها را در معرض بوهای طبیعی نظیر بوی نعنا و لیمو قرار دادند. هرکدام از بوها با یک تصویر از یک چهره و برخی دیگر با یک شوک الکترونیکی کوچک همراه شد. سپس مغز داوطلبان از طریق اسکنرهای ام آر آی MRI مورد بررسی قرار گرفت و تغییرات تعریق داوطلبان با حسگرهای پوست بررسی شد.
سپس شرکت کنندگان به مدت ۴۰ دقیقه خارج از اسکنر به خواب رفتند و بدون شوک الکتریکی در معرض یکی از بوهای شرطی شده قرار گرفتند.
محققان با بررسی حسگر پوست دریافتند بو در مرحله اول یک پاسخ ترس ایجاد می کند ولی با افزایش این بو، پاسخ ترس کمرنگ تر می شود.
سپس داوطلبان بعد از بیداری تصاویر چهره ها را مشاهده کردند و اندازه گیری حسگر تعریق پوست و اسکن های ام آر آی MRI نشان داد که پاسخ ترس به چهره های مرتبط با بوهایی که هنگام خواب به مشام داوطلبان رسیده بود، نسبت به سایر چهره ها و بوها کمتر به نظر می رسد.
در حالی که یک گروه شاهد که با وضعیت مشابه شرطی شده بود اما به جای خواب یک فیلم ترسناک تماشا کرده بودند، هیچ تغییری در پاسخ های ترس نداشتند.
به گفته دانشمندان اسکن های ام آر آی MRI پس از خواب داوطلبان، الگوهای کاملا متفاوتی از فعالیت مغز را نسبت به زمان مشاهده چهره ها نشان می دهد.
نتایج این تحقیق جدید که در نشریه (Nature Neuroscience۱) به چاپ رسیده نشان می دهد این روش می تواند برای درمان اختلالات روانی مانند ترس و اختلالات استرس مورد استفاده قرار گیرد. انتهای پیام/ایرنا

شناسنامه


کدخبر: ۲۳۴۰
تاریخ: ۱۳۹۲/۷/۳     ساعت: ۱۹ : ۵۷
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار علمی       زیرسرویس: اخبار علمی
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۳۹۸ سه شنبه ۶ اسفند
  • ١ رجب ١٤٤١
  • Feb 25 2020