صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
محله خبر
اخبار فرهنگی و هنری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

بازتاب مذاکرات ایران و آمریکا در بازار جهانی نفت/ رویکرد مثبت به ایران، بازارهای نفت را تکان داد

آرت پرس:
بازار آینده تجارت نفت آسیا، پس از توافق اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر خلع سلاح شیمیایی سوریه و همچنین پیشرفت مذاکرات ایران و امریکا کاهش محسوسی از خود نشان داد.

به گزار ش آرت پرس

در بازار مبادلات تجاری نیویورک، در ساعت 6 و 58 دقیقه روز جمعه (27 سپتامبر) به وقت گرینویچ، نفت سبک و نفت خام شیرین برای تحویل ماه نوامبر (آبان – آذر) هر بشکه 102 دلار و 60 سنت معامله شد که کاهش نزدیک به نیم دلار را در فصل الکترونیک گلابکس (Globex electronic session) نشان می داد. در بازار آینده ICE لندن نیز نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه نوامبر هر بشکه با 0.35 دلارکاهش به 108.86 در هر بشکه رسید.
این اتفاق در حالی روی داد که طی روز گذشته، قیمت نفت آمریکا در بازار نیویورک، پس از پنج روز کاهش، افزایش نشان داده بود و قیمت برنت دریای شمال نیز پس از حدود یک هفته کاهش، بیشترین میزان افزایش را داشته است، اما در مجموع با امید به بهبود شرایط ژئوپالتیک دنیا قیمت ها کاهش نشان دادند.
با بهبود مذاکرات ایران و آمریکا و مشارکت دو طرف در مذاکرات روز پنجشنبه (26 سپتامبر)، امید یافتن راه حلی برای برنامه هسته ای ایران و عرضه بیشتر نفت ایران در بازارهای بین المللی، قیمت ها این چنین تغییر نشان دادند.
حلیما ال. کرافت؛ تحلیلگر بارکلیز در یک یادداشت نوشته است: از نظر من، با وجود نرمش های تهران در بیانیه های اخیر خود، هنوز مسیر حل دیپلماتیک مسئله ایران و افزایش عرضه بشکه های نفت ایران در بازارهای جهانی مه آلود است.
خانم کرافت در یادداشت خود در وال استریت جورنال نوشت: با بهبود شرایط منطقه و رفع موانع عرضه بیشتر نفت ایران در بازارهای جهانی، احتمالاً تولید نفت ایران دچار تحولات اساسی خواهد شد.
موسسه بارکلیز انتظار دارد، قیمت نفت برنت دریای شمال به متوسط 105 دلار در هر بشکه در سه ماه چهارم سال 2013 برسد، اما هشدار داده است که مخاطرات برعکسی هم در این مسیر وجود دارد.
به عقیده کارشناسان این موسسه، نقاط ثقل ژئوپلتیک و سیاسی، کاهش عرضه و یا کاهش سرمایه گذاران و همچنین مضایقه در تولید، می تواند سبب افزایش دور از انتظار قیمت نفت در بازارهای جهانی شود.
بازار نیویورک قیمت بنزین برای عرضه در ماه اکتبر (مهر – آبان ) را در معاملات معیار با 40 امتیاز کاهش به 2.7010 دلار رساند و این در حالی بود که قیمت نفت کوره با 111 امتیاز پایین تر، 2.9926 دلار تعیین شد.
نفت گاز ICE نیز برای ماه اکتبر با تغییر معاملات معیار به 918 دلار 75 سنت در هر تن متریک رسید که این میزان 1.75 دلار کاهش را پس از مناقشات روز پنج شنبه نشان داد.
شناسنامه


کدخبر: ۲۳۹۹
تاریخ: ۱۳۹۲/۷/۷     ساعت: ۱۴ : ۳۴
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار اقتصادی       زیرسرویس: اخبار اقتصادی
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين
  • ٤ شعبان ١٤٤١
  • Mar 29 2020